Životopis

Milos Schlegel
 
Milos Schlegel se narodil 14. 10. 1951 v Plzni. Dětství prozil na hájovnách v Brdských lesích v obcích Mísov, Hutě a Věsín – Teslíny, kde jeho otec pracoval jako lesník. Po ukončení povinné skolní docházky studoval na Střední průmyslové skole elektrotechnické v Plzni. Po maturitě v roce 1971 vstoupil na Vysokou skolu strojní a elektrotechnickou (VSSE) v Plzni, kde studoval na elektrotechnické fakultě obor technická kybernetika. Během studia získal cenu ČSAV za nejlepsí studentskou vědeckou práci. Vysokou skolu ukončil v roce 1976 s vyznamenáním.. V témze roce nastoupil do Ústředního výzkumného a zkusebního ústavu plzeňské Skodovky. Zde se zabýval počítačovým řízením technologických procesů. Podílel se např. na vývoji prvních mikropočítačových řídících systémů parních turbín, válcovacích stolic a elektrických pohonů.
     V letech 1982-1985 externě studoval na VSSE vědeckou aspiranturu, kterou ukončil disertační prací na téma „Modální řízení lineárních systémů “. V rámci vědecké přípravy strávil tři měsíce v Institutu problémů řízení v Moskvě v laboratořích světově proslulých vědců Cypkina a Meerova. V období 1985-1991 téz externě působil na VSSE.
     V roce 1991 opustil Skodovku a s dalsími kolegy zalozil firmu Easy Control s.r.o., kde pracoval v letech 1991-1997 jako ředitel společnosti. V období 1991-1994 zde pracoval na rozsáhlém projektu vývoje programového systému pro řízení a monitorování technologických procesů. Vzniklý produkt ProConT byl od té doby nasazen na stovkách aplikací v ČR i na několika aplikacích v zahraničí. ProConT byl téz vyuzíván pro účely výuky na ZČU v Plzni, na ČVUT Praha a VUT Brno. V roce 1998 po propojení firmy Easy Control s ZAT a.s. Příbram  pracoval ve vedení výzkumu ZAT a. s.  Zúčastnil se na vývoji nového systému ZAT 2000 MP pro řízení technologických procesů a jeho aplikacích v energetice a povrchových dolech.
     V období 1991-1999 téz působil na katedře kybernetiky ZČU v Plzni na částečný úvazek. (Přednásky : Lineární systémy I a Průmyslové řídící systémy.) V roce 1999  vyuzil nabídky Prof. P. Zampy věnovat se plně výzkumu a na celý úvazek přesel na katedru kybernetiky, FAV, ZČU v Plzni . V roce 2001 se zde habilitoval v oboru technická kybernetika prací „Nový přístup k robustnímu návrhu průmyslových regulátorů“.
Jeho nejznámějsí práce se týkají automatického nastavování průmyslových regulátorů. Výsledky v této oblasti vyuzívá celá řada tuzemských i zahraničních firem. Jeho nejcitovanějsí práce je věnována parametrizaci vsech stavových zpětných vazeb přiřazujících danou Jordanovu normální formu pomocí nejmensího počtu parametrů.
       Hlavním oborem jeho zájmu je teorie automatického řízení (lineární systémy, robustní řízení, optimalizační metody, automatické nastavování regulátorů), průmyslová regulace a počítačové řízení technologických procesů. Je autorem více nez osmdesáti odborných a vědeckých článků, z  nichz některé byly publikovány v nejprestiznějsích časopisech. Je hlavním autorem rozsáhlých softwarových produktů pro návrh a realizaci řídicích systémů (ProConT, REX, PMATune, …), které se hromadně vyuzívají v průmyslové praxi. Je autorem originálních řesení řídicích systémů celé řady strojů a zařízení (regulátor vodní turbíny, řídicí systém kráčejícího pontonu, řídicí systém mykacího stroje, …).
Je členem redakční rady časopisu Automatizace, České kybernetické společnosti, Jednoty českých matematiků a fyziků a členem Technical Committee on Control System Design of IFAC.

M. Schlegel je zenatý a má dvě děti